Djeca

Ne dozvolite da vaše dijete sjedi u ovom položaju

Djeca veoma često sjede u W položaju jer su izuzetno fleksibilna. Međutim, ovaj položaj može dovesti do veoma ozbiljnih ortopedskih stanja tako što ih sprečava da prebace svoje težište i ostvare trank rotaciju. Ova rotacija podrazumijeva fiksiranu jednu polovinu tijela (gornju ili donju), dok se druga pomjera (rotira) ulijevo i udesno. Na taj način se vježba grupa bočnih stomačnih mišića, što kasnije omogućava pravilno držanje i stabilnije mišiće duž kičme. Ukoliko ste primijetili da vaše dijete sjedi baš u ovom položaju, potrebno ja da ga korigujete.

Nemogućnost djeteta da se rotira u određenom radijusu dok sjedi u W položaju ga sprečava da dohvati stvari iz direktnog domašaja, ali i vrši pritisak na određene grupe mišiće i tetiva, što može imati ozbiljnu i dugoročnu ortopedsku posljedicu, prenosi Pasarella.rs.

U cilju razvijanja odgovarajuće ravnotežne reakcije, kao što je mogućnost da se spriječi pad, dok dijete sedi treba da razvije centriranje težišta pomjeranja i sposobnost rotacije. To znači da dijete treba da ima stabilan centar ravnoteže (što mu ovaj položaj ne omogućava). Takođe je rotacija iz ovog položaja ograničena jer se vrši zatezanje određene grupe mišića.

Dok sjedi u W položaju, dijete svu svoju težinu naslanja na kukove. Pri tom, stomačni i leđni mišići ne rade. Sposobnost održavanja ravnoteže dok dijete sjedi je veoma važna, jer mu u kasnijoj dobi pomaže i kod pisanja. Dok se djeca razvijaju, potrebno je savladavati određene motoričke vještine da bi se prešlo na sljedeći nivo. Ukoliko se koordinacija oko-ruka uspori ili prekine dugoročnim sjedenjem u ovom položaju, to može da odloži savladavanje nekih drugih vještina kao što su razvijanje dominantne ruke, preskakanje prepreka, dodirivanje lijevom rukom desne noge i obrnuto.

Osim toga, ako dijete sjedi u W položaju dolazi do skraćivanja i zatezanja mišića kuka. To prouzrokuje geganje prilikom kretanja tzv. golubiji hod. Na kraju to dovodi do bolova u leđima (zbog nerazvijenih bočnih stomačnih mišića) i karlici.

Pravilni položaji za sjedenje su turski sjed, obje noge sa strane (gdje se stopalom jedne noge dodiruje koljeno druge), sjedenje ispruženih nogu i sjedenje na kolenima. Na taj način se ne vrši pritisak istezanja na mišiće i tetive i aktiviraju se stomačni mišići.

Send this to a friend