Politika

Crnogorskih 12 vojnika u humanoj misiji Navfot Atlanta

Vojska Crne Gore

Treći tim Mornarice VCG uskoro odlazi u misiju Evropske unije, Navfot Atlanta . Dvanaest članova posade naše vojske štitiće brodove u okviru Svjetskog programa hrane UN u vodama Adenskog zaliva i Indijskog okeana, potvrdio je u intervjuu za Novu M načelnik štaba generalštaba VCG pukovnik Aleksandar Pantović.

Kako je kazao, riječ je o jednoj od najhumanijih operacijaEvropske unije.

“Pripremamo jedan kontigent koji odlazi vrlo brzo u misiju Atalanta – to je tim koji se bavi zaštitom brodova na moru u okviru operacije Atalanta. Njihova uloga jeste zaštita samog broda i posade na brodu koja opslužuje teret koja se prevozi za potrebe prije svega humanitarnog karaktera”, istakao je on.

Razmještaju se, kako kaže, na period od četiri, četiri i po mjeseca, a prvi put su u timu i pripadnici Vojne policije, što ovaj sastav čini heterogenijim od prethodnih.

“To je treća rotacija, radi se o sposobnosti koja je vrlo zahtjevna u pogledu planiranja operacija u okviru Evrospke unije i naš doprinos je u ovoj operaciji sa ovakvim timom je izuzetno cijenjen na svim nivoima komandovanja u vojnom smislu, kao i na političkom nivou u EU”,  poručuje Pantović.

Pored aktivnog učešća u misijama, Vojska Crne Gore planira i da opremi i obuči 50 odsto kopnenih snaga za učestvovanje i do 10 odsto kopnenih snaga za održivo angažovanje u NATO operacijama podrške miru i operacijama odgovora na krize. Procenti, objašnjava Pantović, predstavljaju ciljeve i smjernice za različito planiranje sistema odbrane.

“Kada je u pitanju doprinos kolektivnom sistemu bezbjednosti, predviđeno je da vojska u isto vrijeme može učestvovati u najmanje jednoj operaciji koja je vođena od strane NATO-a, jednoj operaciji pod vođstvom EU i jednoj operaciji pod vođstvom UN. Naravno da je istovremeno moguće i učešće u više misija kao što je sada slučaj. To prije svega zavisi od trenutnih kapaciteta i sposobnosti vojske, odnosno zavisno od zadataka koje trenutno izvršavamo, dogovora sa saveznicima, kao i od političke odluke”, ističe on.

U našem slučaju, kako dalje objašnjava, to znači da bi u VCG trebalo obučiti jedan pješadijski bataljon sa elementima borbene podrške i servisne podrške za doprinos sistemu kolektivne bezbjednosti.

“Takav slučaj imamo sad u Avganistanu, gdje već punih devet godina u kontinuitetu rotiramo snage koje su otprilike jednog pješadijskog voda, nekad i sa određenim elementima podrške. Već 18 kontigenata je uspješno završilo takav zadatak. Dvije su ključne stvari koje doprinose VCG i ukupnom odbrambenom sistemu, to je prije svega interoperabilnost. Drugo, veoma važno za nas je iskustvo koje naši pripadnic stiču u misijama i operacijama je od neprocjenjivog značaja za ukupnu reformu sistema odbrane,” navodi Pantović.

Do sada je u međunarodnim misijama, kako kaže pukovnik Pantović, učestvovalo oko 500 naših vojnika.

“Gro tih učesnika u misijama je bio u okviru NATO operacije u Avganistanu i mi ukupno imamo u procentima izraženo oko 27 posto pripadnika koji su služili u nekoj od ovih operacija, što je jedan veliki benefit za jedan mali sistem kao što je naš. Ocjene koje smo dobili, izvještaji koje smo dobili od strane naših saveznika i partnera govore da su naši pripadnici vrlo profesionalni, vrlo posvećeno izvršili postavljene zadatke. To govori ne samo o profesionalizmu, nego i o kredibilitetu i o činjenici da smo pouzdan partner na međunarodnoj mapi, kada se govori o doprinosu i podršci operacijama mira i humanitarne pomoći “, kaže on.

Pukovnik napominje da CG sve ciljeve na polju međunarodne saradnje ispunjava u kontinuitetu, te da je spremna da odgovorno preuzme nove zadatke, kao i da doprinosi miru, bezbjednosti i sigurnosti, ne samo u regionu, nego i na globalnom nivou.

Send this to a friend