Euro 2024

BLOG EURO 2024: Klasa Belgije srušila Rumuniju, Portugal u osmini, istorijski bod Gruzije

EPA-EFE/RONALD WITTEK

Završen je i deveti dan Evropskog prvenstva u fudbalu – Portugal je obezbijedio nokaut fazu, Belgija upisala prvi trijumf, dok su Gruzija i Češka podijelile bodove.

Tok uživo svih mečeva mogli ste uživo da pratite na portalu CdM.

Turska – Portugal 0:3 – kraj

Bernardo Silva 21, Akajdin ag 28, Bruno 56.

Grupa E
21.00
Belgija – Rumunija 2:0 – kraj

Tilemans 2, De Brujne 80.

UŽIVO

KRAAAJ – Belgija je živa, De Brujne i društvo sa 2:0 su savladali borbenu i u pojedinim trenucima opasnu Rumuniju.

80′ – GOOOOOL, kad ne ide Lukakuu, tu je De Brujne – kapiten Belgije pogodio je nakon asistencije njegovog golmana Kastelsa.

68′ – I Rumunija propušta veliku šansu – Denis Man je bio sam protiv Kastelsa, ali je uspješniji bio golman Belgije.

64′ – Lukaku baš nema sreće, treći put na ovom EP VAR mu je poništio gol – sada je pogodio nakon asistencije De Brujnea, ali je ipak bio u ofsjadu.

59′ – Po šansa na obje strane – Lukaku je pokušao za Belgiju, dok Raciu na drugij strani u u dobroj poziciji nije uspio da iskontroliše loptu.

52′ – I u drugom poluvremenu prva prijeti Belgija – De Brujne je plasirao, ali pored gola.

Kreće drugih 45 minuta – može li Rumunija do iznenađenja?

Završeno je prvo poluvrijeme – Belgija je bila bolja, ali i Rumunija prijeti (1:0).

37′ – Ne predaju se ni Rumuni, pokušao je Denis Man.

31′ – Još jednom je Florin Nica spasio Rumuniju – sada nakon opasnog šuta Dokua.

18′ – Velika šansa za Lukebakija, ali sjajan je na golu bio Nica.

5′ – Zamalo je Rumunija odmah uzvratila – Dragušin je šutirao glavom, ali je Kastels odbio u korner.

2′ – GOOOOL, kakav početak Belgije – Lukaku je dodao Tilemansu, a vezista Aston Vile pogodio je sa ivice kaznenog prostora.

1′ – Krenuo je meč u Kelnu – atmosfera je kao da se igra u Bukureštu.

20.40h – Poznati su sastavi za posljednji meč dana između Belgije i Rumunije.

BELGIJA

RUMUNIJA

Kraj – lagana i zaslužena pobjeda Portugala protiv Turske (3:0). Selesao je u osmini finala, ekipa Vinćenca Montele će za to  morati da se izbori protiv Češke.

85′ – Bez previše uzbuđenja nakon gola Bruna.

56′ – GOOOOL – i ponovo Portugal, strijelac je Bruno Fernandeš, nakon što mu je praktično gol poklonio veliki Kristijano Ronaldo.

Kreće drugih 45 minuta…

Kraj prvog poluvremena – Portugal zasluženo vodi 2:0.

41′ – Nešto i od Turske na ovom meču – Kokdžu je šutirao, ali Diogo Košta je siguran.

28′ – GOOOOL, Turska je na konopcima – pomalo smiješan autogol postigao je Akajdin.

21′ – GOOOOL, Portugal vodi – Nuno Mendeš je sjajno prošao po lijevoj strani, pronašao je Bernarda Silvu, a maestro Mančester sitija lagano je pogodio za 1:0.

15′ – Mnoge je možda začudilo što u timu Turske nije Arda Guler, ali prema informacijama turskih medija mladi as Reala je povrijeđen.

6′ – Prva prijeti Turska – Akturkoglu je pokušao.

1′ – Krenuo je meč na Vestfalenu…

17.30h – Derbi dana između Turske i Portugala u Dortmundu je sve bliži, a poznati su i sastavi timova.

SASTAV TURSKE

SASTAV PORTUGALA

Kraj utakmice – 1:1: Gruzija je osvojila prvi bod na evropskim prvenstvima, remizirala je sa Češkom.

90+5′ – Kakvu je šansu propustila Gruzija u posljednjim sekundama – Lobjanidze je šutirao preko gola iz kontranapada.

90′ – Pet minuta sudijske nadoknade.

79′ – Ponovo je golman Mamardašvili sačuvao Gruziju.

66′ – Desetak minuta poslije izjednačenja protiču u znaku Češke, koja je dva puta zaprijetila Mamardašviliju.

59′ – GOOOOL! Češka je izjednačila protiv Gruzije – 1:1. Lingr je poslije kornera pogodio stativu, a lopta se od grudi Šika odbila u mrežu. Pogodak pogledajte ovdje.

57′ – Mogla je Gruzija i do 2:0. Kvarachelija je povukao kontranapad gotovo 70 metara, proslijedio loptu do Mekvabišvilija koji je šutirao pored gola.

46′ – Počelo je drugo poluvrijeme.

Kraj prvog poluvremena: Gruzija, uprkos dominaciji Češke u prvom dijelu, vodi 1:0 golom Mikautadzea iz penala.

45+5 – Mogla je Češka odmah da poravna, ali je Mamardašvili odbranio šut Šika.

45+4 – GOOOOL! Vodi Gruzija, iz penala je pogodio Mikautadze. Pogodak pogledajte ovdje.

45+1′ – Penal za Gruziju.

38′ – Čak 13 šuteva Čeha u odnosu na jedan Gruzina govore kome pripada prvo poluvrijeme. Ali, golova nema.

29′ – Ređaju se šanse pred golom Gruzije. Opet je opasan bio Hložek.

23′ – Poništen je gol Češkoj nakon što je loptu rukom u mrežu sproveo Hložek. Taj detalj pogledajte ovdje.

15′ – Mnogo opasnija Češka na početku utakmice.

3′ – Dvije velike šanse u samo nekoliko sekundi za Češku – oba puta je Gruziju sačuvao golman Mamardašvili. Pokušali su Hložek, a onda i Krejči.

1′ – Počeo je meč Gruzije i Češke.

14.27 – Hviča Kvarachelija nije briljirao u porazu od Turske, Gruzini danas očekuju od njega da im donese prve bodove u istoriji na evropskim prvenstvima.

14.14 – Poznati su sastavi Gruzije i Češke.

Gruzija:

Češka:

Najava devetog dana Eura:

U grupi F, od 15 sati se u Hamburgu sastaju Gruzija i Češka, nakon što su na startu poražene od Turske odnosno Portugala.

Tri sata kasnije Dortmund je domaćin derbija Turaka i Portugalaca.

Dan se završava utakmicom Belgija – Rumunija u grupi E – Belgijanci nemaju pravo na grešku poslije iznenađujućeg poraza od Slovačke u prvom kolu.

Rumunija je u naletu nakon što je na otvaranju deklasirala Ukrajinu.