Euro 2024

LIVE BLOG, EURO 2024: Prva nula na šampionatu, VAR poništio gol Holandije

Arhivirali smo osmi dan Evropskog prvenstva u fudbalu. Ukupno sedam golova na tri utakmice, evropski klasik završio bez pogodaka.

Grupa E
Poljska – Austrija 1:3
Pjontek 30 – Trauner 9, Baumgartner 68, Arnautović  p. 78.

21.00 Holandija – Francuska 0:0

Grupa D
Slovačka – Ukrajina 1:2
Šranc 17 – Šaparenko 54, Jaremčuk 80.

UŽIVO:

Kraj – nije bilo pobjednika, ali ni golova u derbiju Holandije i Francuske.

90. minut – dodatak je pet minuta.

71.minut – potrajala je provjera pogotka Ćavija Simonsa. Tejlor je podigao ruku, što je signal da je odluka da je bio ofsajd.

69.minut – Ćavi Simons je zatresao mrežu Menjana, ali je suđen ofsajd. Navodno je Damfris ometao golmana Francuske. Uslijediće VAR provjera.

68.minut – Dembele je raspoložen za igru, ali sada je previše htio… Dugo se namještao na udarac i onda gađao vrlo neprecizno sa ivice kaznenog prostora.

65.minut – Grizman ponovo ne koristi zicer. Sve mu je lijepo pripremio Kante, večeras ubjedljivo najbolji igrač na terenu, a iskusni špic ni izblizine ne uspijeva da matira Ferbrugena.

57. minut – kako je završilo prvo, tako je i krenulo drugo poluvrijeme – uspavanka! Jedinu solidnu šansu imao je Rabio nakon ubacivanja Dembelea, ali je šutirao visoko iznad gola.

46.minut – krenulo je drugo poluvrijeme.

poluvrijeme – puno uzbuđenja u uvodnom dijelu meča, kasnije su obje selekcije bile opreznije. 0:0 je u Lajpcigu, čekamo nastavak meča…

27.minut – opasna kontra Francuza, Kunde je poslao upotrebljivu loptu za Tirama, špic Intera je izbjegao ofsajd zamku, ali završni udarac nije bio precizan

16.minut – lijepo je Gapko gađao sa distance, ali Menjan je na visini zadatka. Biće korner za Holanđane…

14.minut – izrazita šansa za “trikolore” odlazi u nepovrat. Kante je odradio dobar posao i spojio sa golom Grizmana, ali ostaje 0:0.

4. minut – Grizman je tukao snažno sa 20 metara, ali je Bart Ferbrugen atraktivno intervenisao i skrenuo loptu u korner.

2.minut – odmah su “lale” ušle u šansu, Frimpong je zaprijetio, ali Menjan interveniše.

1.minut – počeo je evropski klasik.

Evo sastava:

HOLANDIJA (4-3-3): Ferbrugen – Damfris, De Fraj, Van Dajk, Ake – Shauten, Simons, Rejnders – Frimpong, Depaj, Gakpo
FRANCUSKA (4-3-3): Menjan – Kunde, Saliba, Upamekano, Teo Ernandes – Čuameni, Kante, Rabio – Dembele, Tiram, Grizman

20.25 – okrećemo se derbiju dana između Holandije i Francuska. Glavna vijest je da Kilijan Mbape nije u startnih 11 “trikolora”. Njemu UEFA nije dozvolila da nosi zaštitnu masku u bojama nacionalne zastave, pa će Mbape morati da nosi crnu.

Kraj – pobjeda Austrije rezultatom 3:1. Ekipa Ralfa Ragnika ostaje u trci za nokaut fazu, dok Poljaci, čini se. mogu već sada da pakuju kofere.

78′ – GOOOL! Arnautović siguran sa bijele tačke. Austrijnci dolaze do 3:1 i na dobrom su putu da slave prvi trijumf na šampionatu.

68′ – GOOOL! Austrija ponovo vodi! Baumgartner je strijelac.

51′ – prvi pokušaj u nastavku imali su Austrijanci, odbranu Poljske ugrozio je Poš udarcem glavom.

46′ – nastavljen je meč…

Kraj prvog poluvremena – 1:1 u duelu Poljske i Austrije.

39′ – Zabicer je bio u šansi, mogla je Austrija ponovo do prednosti.

30′ – GOOOOL! Izjednačenje u Berlinu, Poljska je stigla do 1:1 protiv Austrije – pogodio je Pjontek. Gol pogledajte ovdje.

19′ – Konačno su počeli da igraju i Poljaci – Zalevski je bio u šansi, ali je šutirao preko gola.

9′ – GOOOOL! Austrija je krunisala bolju igru u uvodnom dijelu meča – vodi 1:0 nakon gola Traunera. Pogodak pogledajte ovdje.

1′ – Počeo je duel Poljske i Austrije.

17.38 – Poznat je i sastav Austrije:

17.30 – Poljska će i protiv Austrije igrati bez nedovoljno oporavljenog Roberta Levandovskog.

Ukrajinci pokazali koliko mogu

Kraj utakmice: Ukrajina je gubila na poluvremenu, ali je kasnije došla do prve pobjede na Euru – savladala je Slovačku 2:1 golovima Šaparenka i Jaremčuka.

Slovaci, koji su na startu bili bolji od Belgije, vodili su od 17. minuta kada se upisao Šranc.

90′ – Još pet minuta sudijske nadoknade.

80′ – GOOOOOL! Preokret Ukrajine – majstorski pogodak Jaremčuka koji je u trku primirio loptu i provukao je pored Dubravke. Pogodak pogledajte ovdje.

54′ – GOOOOL! Ukrajina je zaslužila izjednačenje i stigla je do njega – asistent je Zinčenko, a Dubravku je matirao Šaparenko. Pogodak pogledajte ovdje.

51′ – Dovbik je mogao do pogotka, ali je loše šutirao glavom poslije centaršuta Mudrika.

46′- Nastavljena je utakmica, Slovaci u drugi dio ulaze sa minimalnom prednošću. Pobjeda ih sigurno vodi u osminu finala.

Kraj prvog poluvremena: Slovačka golom Šranca u 17. minutu vodi 1:0 protiv Ukrajine.

37′ – Sve opasniji Ukrajinci, Dubravka je sada pronašao način da zaustavi Mudrika.

34′ – Uzbuđenja pred golom Slovačke – Timčik je bio blizu izjednačenja, pogodio je prečku.

28′ – Uzvraća Ukrajina, Dovbik se sjajno snašao u kaznenom prostoru, ali je izblokiran.

17′ – GOOOOL! Slovačka zasluženo vodi protiv Ukrajine, strijelac je Šranc. To je drugi pogodak za Šranca na Euru, nakon što je postigao jedini i u meču sa Belgijom na premijeri. Pogodak pogledajte ovdje.

11′ – Velika šansa za Slovake – Trubin je spasao Ukrajince poslije šuta Šranca sa ivice peterca.

10′ – Nema puno uzbuđenja na startu meča u Diseldorfu. Slovaci su konačno zaprijetili, ali je šut Haraslina zaustavio Trubin.

1′ – Počeo je meč Slovačka – Ukrajina.

14.40 – Poznati su i sastavi Slovačke i Ukrajine.

Slovačka:

Ukrajina:

14.10 – Slovačka igra sa Ukrajinom nakon velike pobjede nad Belgijom na startu (1:0), dok su Ukrajinci razočarali na otvaranju – ubjedljivo ih je savladala Rumunija 3:0.