Fudbal EURO

Italijani gubili pa preokrenuli, Albanija propustila šansu da osvoji bod protiv prvaka Evrope

Italija je opravdala ulogu favorita za otvaranju Evropskog prvenstva – šampion je trijumfom nad Albanijom 2:1 krenuo u odbranu kontinentalnog trona.

A nije dobro utakmica krenula za “azure”. Nakon 23 sekunde kiks Federika Dimarka iskoristio je Nedim Bajrami da pošalje loptu pod prečku gola Đina Donarume i šokira ekipu Lućana Spaletija.

Međutim, nije ih rano primljeni pogodak previše poremetio.

Odmah je Italija preuzela kontrolu utakmice, diktirala tempo i brzo vratila stvari na svoje mjesto.

U 11. minutu odlično je centrirao Lorenco Pelegrini, a Alesandro Bastoni sačekao loptu na drugoj stativi i glavom je poslao u mrežu.

Preokret je kreiran već u 16. minutu, kada je odbijenu loptu lijepo poklopio Nikolo Barela sa ivice kaznenog prostora i savladao Strakošu.

Bila je Italija i nakon vođstva bolja i propustila dvije velike prilike do kraja prvog dijela utakmice.

Davide Fratezi je bio pred golom Tomasa Strakoše, koji je uz pomoć okvira gola odbranio njegov šut, a potom je u dobroj poziciji bio i Đanluka Skamaka, ali je opet pobjednik bio čuvar mreže Albanije.

Imala je Italija više loptu i u nastavku, ali nije stvarala šanse kao u uvodnih 45 minuta.

Malo je nedostajalo da u posljednjim trenucima susreta Albanija iz drugog udarca ka golu osvoji bod.

Pobjegao je Manaj odbrani Italije, ali je Donaruma krajnjim naporom zaustavio njegov šut i sačuvao pobjedu.

Albanija će u srijedu igrati protiv Hrvatske, a Italija dan kasnije sa Španijom.