Planeta

Nove rasprave o američkom povlačenju iz Sirije nakon bombaškog napada

Foto: Twitter

Samoubilački bombaški napad koji je izveo pripadnik ekstremističke grupe Islamska država Iraka i Levanta (IDIL) u srijedu na sjeveru Sirije, u kojem su među 19 žrtava bila i četvorica Amerikanaca, pokrenuo je nove rasprave o iznenadnoj odluci predsjednika Donalda Trampa (Donald Trump) prošlog mjeseca da povuče američke vojne trupe iz Sirije uz tvrdnju da su ekstramisti poraženi.

Da li je ID poražena?

Kritičari Trampovog plana o povlačenju, uključujući i članove njegove partije, kažu da je objava o pobjedi na IDIL-om mogla ohrabriti militante za napad u srijedu, piše Njujork Tajms (The New York Times), dodajući da je to prema američkom zvaničniku šesti takav veći napad u posljednjih mjesec dana i jedan od najsmrtonosnijih protiv američkih trupa.

Republikanac i istaknuti Trampov saveznik, senator Lindzi Grejem (Lindsey Graham), kritikuje vojno povlačenje ističući kako je Trampova izjava pokrenula „entuzijazam neprijatelja protiv kojih se borimo“.

“Borba protiv IDIL-a očigledno nije gotova”, rekao je senator Robert Menendez iz Nju Džersija (New Jersey), glavni demokrata u Odboru za vanjske poslove. On je rekao da je bombaški napad na grad Manbidž koji se dogodio u srijedu “snažan podsjetnik da je Trampovoj administraciji potrebna jasno razvijena i artikulisana strategija kako bi se osigurala dobit koju smo ostvarili u borbi.”

Međutim, senator Rend Pol (Rand Paul), republikanac iz Kentakija koji podržava povlačenje, sastao se sa Trampom u Bijeloj kući „da ga nagovori da ostane na kursu“.

Pol je rekao da je optimističan, i kako vjeruje „da će i u Avganistanu doći do promjena“.

Prema pisanju Njujork tajmsa, drugi članovi Trampove administracije izjavili su da bi snage Sjedinjenih Država trebalo da ostanu u Siriji zbog mogućnosti uticaja da se u pregovorima s predsjednikom Bašar el Asadom okonča građanski rat, radi sprječavanja širenja uticaja Irana, zaštite američkih saveznika Kurda, te zbog onemogućavanja ponovnog oživljavanja džihadista.

Nesuglasice unutar državnih agencija

Forin polisi (Foreign policy) zaključuje kako je konfuzija vezana za planirano povlačenje oko 2.000 američkih vojnika iz Sirije – koju je Tramp prvi put objavio putem Twittera prošlog mjeseca i čime je šokirao svoje savjetnike – pokrenula sukobe između različitih državnih agencija i stvorila nesuglasice između predsjednika i članova njegovog tima za nacionalnu bezbjednost.

Proteklih sedmica, dva ključna člana Trampovog tima za Siriju, sekretar odbrane Džejms Matis (James Mattis) i Bret Mekgark (Brett McGurk), predsjednički izaslanik u Globalnoj koaliciji za poraz Islamske države, podnijeli su ostavke u znak protesta zbog odluke Trampa o povlačenju američkih vojnika iz zemlje.

Forin polisi prenosi izjavu Loren Dežong Šulman (Loren DeJonge Schulman) iz Centra za novu američku bezbjednost, koja tvrdi da se Savjet za nacionalnu bezbjednost nije mnogo potrudio oko pripreme za povlačenje američkih trupa. „Nijedna od agencija to ne koordinira. Zapravo, svi igrači pokušavaju ostvariti vlastite ciljeve“, rekla je Šulman.

FP zaključuje kako je neupitno da je od 19. decembra, kada je Tramp objavio odluku, američka politika prema Siriji prošla kroz brojna preispitivanja.

“Posljednji haos počeo je 13. januara, kada je Tramp izazvao ogorčenje Turaka – izjavom da će Sjedinjene Države “ekonomski uništiti” Tursku, saveznika NATO-a, ako napadne sirijske Kurde – koji su bili ključni američki saveznici u borbi protiv islamske države, ali koje Ankara smatra teroristima.“

Jedni odlaze, drugi dolaze

Vašington post (Washington Post) piše kako su nakon Trampove odluke o povlačenju američke vojske iz Sirije, druge sile – uključujući Tursku, Rusiju i sirijskog predsjednika – požurile da popune „nadolazeću prazninu“.

List dodaje kako je grad Manbidž, kojeg su od američke vazduhoplovne snage zajedno sa sirijskim kurdskim borcima „očistili“ od militanata 2016.godine, predstavlja sponu interesa mnogih igrača u Siriji.

Prema turskim medijskim izvještajima, Redžep Tajip Erdogan je u srijedu u Ankari izjavio kako je napad na Manbidž „ mogao uticati na” Trampovu odluku o povlačenju.„Ali svako odlaganje”, rekao je on, bilo bi “korak unazad” i “pobjeda” za militante, prenosi WP.

Vašington Post naglašava i kako je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov u Moskvi ukazao da njegova vlada ima svoje planove za pograničnu oblast. “Uvjereni smo da je prenos ovih teritorija na kontrolu sirijske vlade [i] sirijskih oružanih snaga. . . najbolji i jedini pravi put ”, rekao je Lavrov novinarima.

Rusija je objavila da će se naredne sedmice u Moskvi sastati predsjednik Vladimir Putin i Erdogan kako bi razgovarali o situaciji, “u svijetlu najavljenih planova Vašingtona da povuče svoje trupe iz Sirije”.

Send this to a friend