Region

Lavina reakcija na udžbenik u Hrvatskoj: Kako se uči o muškim, a kako o ženskim polnim organima

Foto: Printscreen

Lavina reakcija na udžbenik iz prirode za 6. razred osnovne škole u Hrvatskoj, koji cjelovito opisuje muški polni organ i ilustrira penis – dok je kod opisa ženskih polnih organa vulva potpuno prećutana. Takođe, problematizuje se i udžbenik iz 8. razreda, gdje se vulva naziva stidnicom. Dok jedni upozoravaju da se žene tako stavljaju u podređen položaj, ginekolozi upozoravaju i na to da neznanje može dovesti do zdravstvenih problemašu hrvatski mediji, a prenosi N1.

„Stidnica“ – pa čak i „nečisnica“ – tek su neki od spornih naziva za ženski polni organ.

„Mrzim riječ stidnica. Oprostite, ako je to u zakonu o hrvatskom jeziku nužno da govorimo stidnica, ja ću prva ići u zatvor“, kaže ginekolog Jasenka Grujić.

Grujić se osvrnula na udžbenike iz prirode za osnovne škole koji, osim nenametljivim korišćenjem riječi „stidnica“, ženski polni organ umanjuju i prikazom tek njegovih unutrašnjih delova. Dok se muški polni organ prikazuje u celosti.

„Ne znam čega bi trebalo da se stidimo. Da nema ženskog organa ne bi ni nas bilo“.

„Smatram da djecu treba puno bolje edukovati, jer ovo je stvarno loše, katastrofa“.

„Dosta ljudi, pogotovo mladih, stvarno ne zna kako to izgleda. Pogotovo ne znaju koji su im djelovi i, začuđujuće, djevojke ne znaju koji su im djelovi“, kaže jedan student medicine.

Iz Školske knjige čiji se udžbenik prirode za 6. razred problematizuje, kažu da su ograničeni strogo normiranim kurikulumom. Autorke su većinski žene, pa oštro demantuju prozivke da razlog nenavođenja svih djelova polnog sistema žene počiva na neslobodi.

Lavinu reakcija pokrenula je profesorka Pravnog fakulteta Zlata Đurđević. Kao majka uočila je da udžbenici Školske knjige i Profila izostavljaju spoljni dio ženskog polnog organa. Smatra da tako uče djevojčice da se stide svoje vulve.

„Ona se pominje tek u osmom razredu osnovne škole, znači gotovo paralelno sa uvođenjem predmeta kao što su grčki, latinski ili neorganska hemija. Dotad se cenzuriše kao da je nešto mistično, a ne standardni dio ženske anatomije“, kaže Ana Horvat Vuković, profesorka Pravnog fakulteta.

Tags
Send this to a friend