Region

Morska kornjača napala kupače u Hrvatskoj: Rana je odmah prokrvarila i postala plavo-ljubičasta

Ilustracija

Morska kornjača napala je muškarca i ženu u Trogiru i na Čiovu. Prema svjedočenju muškarca, morska kornjača je djelovala čudno i agresivno. On vjeruje da je ova glavata želva položila jaja u blizini, što objašnjava njen neobičan potez.

Na jednoj od plaža na Čiovu, morska kornjača je napala ženu, i to u plićaku. Drugi napad se dogodio u Slatinama.

„Moja supruga je bila na metar, metar i po dubine kada je vrisnula. Ugledao sam siluetu nečeg velikog. Mislio sam da je hobotnica, ali kada sam se približio, shvatio sam da je to – kornjača! Izvukao sam ženu dok je kornjača nastavila prema plaži. Kupač je vratio kornjaču nazad u more kako bi zaštitio sebe i ostale. Kornjača je ugrizla suprugu iznad leđa, ujed ima obim od oko 10 centimetara i ostavio je veliki trag. Kornjača je bila duga od 80 do 100 centimetara. Rana je odmah prokrvarila i postala plavo-ljubičasta“, ispričao je muškarac za Slobodnu Dalmaciju.

Nakon incidenta, par je otišao do ljekara, koji su prvo mislili da ju je napala meduza.

Drugi stanovnik Trogira, MM, podijelio je slično iskustvo. On je sa suprugom i bebom bio u Slatinama.

„Zaplivali smo s malenom, krenuli lagano u dubinu, a kako ja stalno ronim na tom dijelu, odmah sam primijetio kornjaču od 50-ak kilograma. Riječ je o ženki, pretpostavljam da je tu negdje položila jaja. Zato je bila agresivna“, ispričao je MM.

Upozorio je djevojku sa bebom da izađe iz vode, a zatim se kornjača usmjerila ka njemu.

Napadi morskih kornjača na ljude u Jadranu su veoma rijetka pojava. Međutim, iako nisu česti, mogu biti opasni jer kornjače imaju jaku čeljust, pa njihov ugriz može izazvati ozbiljne rane i modrice.

Kornjače nemaju zube, pa se njihova usta često nazivaju kljunom, ali stisak može biti veoma jak. Ugrizi kornjača koje ljekari srijeću najčešće potiču od onih koje se uzgajaju kao kućni ljubimci.

U Jadranskom moru žive tri vrste morskih kornjača: glavata želva (Caretta caretta), zelena želva (Chelonia mydas) i sedmopruga usminjača (Dermochelys coriacea). Glavata želva je najbrojnija vrsta u Jadranu.

Odrasle jedinke mogu dostići dužinu oklopa do 110 centimetara i težinu do 115 kilograma. Ženke izlaze na obalu kada polažu jaja, dok mužjaci cijeli život provode u vodi.

Morske kornjače su u Hrvatskoj zaštićene zakonom, kao i brojnim međunarodnim konvencijama. Hrane se raznim vrstama morskih životinja i imaju izuzetno jake čeljusti kojima lome tvrde oklope plijena. Iako napadi kornjača na ljude nisu učestali, savjetuje se oprez prilikom susreta s ovim divljim životinjama.

Send this to a friend