Društvo

Iako mutna, voda bezbjedna za piće

Vodovod Podgorica

Kad god Crnu Goru zahvate obilne padavine u većini gradova stanovništvo se obavještava da voda sa pojedinih izvorišta nije za piće, te se savjetuje da se voda ne konzumira ako se prethodno ne prokuva. Nadležni pojašnjavaju da uzrok zamućenja nije ništa drugo osim priroda izvorišta i uticaj njegove okoline, te da građani nemaju razloga za brigu. Iz podgoričkog Vodovoda pojašnjavaju da se pridržavaju pravila, da postupaju odgovorno, te da je voda bezbjedna.

Zamjenik izvršnog direktora Vodovoda Podgorica Filip Makrid za CdM je pojasnio da je razlog zbog koga se ovo dešava na  Marezi priroda tog izvorišta, koju karakteriše zamućenje usljed velikih padavina.

On ističe da uzrok zamućenja nije ništa drugo osim priroda izvorišta i uticaj njegove okoline, kao i da je voda sa Mareze u rangu visoko mineralnih voda.

Prema njegovim riječima nema mjesta za paniku i Vodovod raspolaže kvalitetno opremljenom laboratorijom koja više puta dnevno provjerava kvalitet vode.

Zamućenje vode problem većine izvorišta

Prema njegovim riječima, zamućenje izvorišta Mareze od kada je ono definisano kao izvorište za eksplataciju bilo je dosta često.

“Faktički nismo imali godine kada nismo imali zamućenje tu. Danas je nauka i tehnika napredovala i Vodovod je upravo zbog mogućih problema i urbanizacije Podgorice, da bi zaštitio građane i izvorište Glavnog grada, nabavio opremu i akreditovao laboratoriju. Ta laboratorija tokom dana uradi najmanje tri, četiri analize. Mi smo u toku godine odradili oko 11.00 analiza sirove vode, sa izvorišta i sa mreže”, kazao je Makrid.

On dodaje da je bilo dosta kišnih dana, ali da je zamućenje bilo kada je proglašen crveni meteoalarm i kada su bile obilne padavine.

“Znači u pitanju su enormne padavine. Kada su one aktivne, izvorište Mareza kao kraško vrelo reaguje. I nije u pitanju samo Mareza, već i Nikšić, Berane, Cetinje i svi ostali imaju problema”, ističe Makrid.

Naglašava da je problem u prirodi izvorišta, i to ne samo u Podgorici nego u cijeloj Crnoj Gori.

Šta je uzrok zamućene vode?

Makrid objašnjava da u toku jačih padavina dolazi do poremećaja koji odlikuje to što sitne čestice gline koje se nalaze između kamenja, pogurane vodom izađu napolje. To se manifestuje kao mutnoća.

On ističe da su nakon posljednjeg proglašenja mutnoće vode hemijske analize i bakteriološke u redu, što znači da je voda bezbjedna za piće.

“Međutim imamo pravilnik  kojim i mutnoća mora da bude u dozvoljenim granicama. Prije četiri, pet godina analize uzorka su bile mnogo manje. Apsolutno imamo odgovoran nivo i laboratoriju na evropskom nivou”, kazao je Makrid.

Cilj da građani budu zaštićeni

Makrid ističe da su provjere kvaliteta vode izuzetno učetsale. Kako je kazao, svakog dana najmanje tri ili četiri puta se uzima uzorak.

“Kada su padavine to se povećava. Gledamo da građanin kao krajnji potoršač apsolutno bude zaštićen”, poručio je on.

Dodaje da se zamućenje javlja do dva puta godišnje. U posljednjem slučaju, kada je bio proglašen crveni meteo alarm, ističe da je oko izvorišta bilo potpoljeno, i visok nivo vode od kojeg se nije moglo prići.

“Ono što mi imamo danas na vodoizvorištu Mareza je vrh tehničko tehnološkog sistema. U laboratoriju Vodovod je uložio milion eura. Građani mogu biti mirni i sigurni da piju kvalitetnu vodu”, zaključio je Makrid.

Željka Bojanić

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
miki
Gost
miki

Da kazu pi te iz Morace isto bi bilo dostina bi poslusala bruka .

Bljak
Gost
Bljak

Kako smo zivjeli dok nije bilo flasiranih voda? Sve mi se cini da se ova upozorenja rade u saradnji sa Suzom Perovica i ekipom…

gmt
Gost
gmt

Da ne bi slučajno ugradili kakvi filter da zamućenje ne prolazi dalje?

Shomii
Gost
Shomii

Mutna, ali draga

zbunjen
Gost
zbunjen

Sad ću naći jednu baru pored zgrade, nema veze ako je malo mutna.

Send this to a friend