Društvo

Korina Animlas: Godinu bez promjena za pse u Crnoj Gori

U crnogorskim opštinskim skloništima za napuštene životinje na stotine pasa je i dalje zaključano i vezano lancima u nehumanim uslovima, mnogi bez pristupa odgovarajućoj veterinarskoj njezi ili liječenju, a mnogi čak i bez redovnog pristupa kvalitetnoj hrani i fizičke aktivnosti, saopšteno je iz Korina Animals.

“Godinu nakon objavljivanja prvog nacionalnog istraživanja standarda u opštinskim azilima za pse na kojem su radile organizacije Prijatelji pasa i Korina Animals, vrlo malo toga se promijenilo.  Tim je u periodu od dva mjeseca krajem 2019. godine posjetio svih osam opštinskih skloništa i procijenio u kojoj su mjeri uslovi zadovoljeni zakonom predviđenim standardima. Većina je tad imala loš učinak, koji se nastavlja i dalje”, dodaju u saopštenju.

Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove je finansirala nekoliko projekata NVO malih razmjera za poboljšanje uslova u nekima od njih, ali još puno toga treba učiniti.

Dodaju da je vrijeme da se propisi sprovedu na odgovarajući način, primijene sankcije protiv opština čija skloništa ne funkcionišu u skladu sa standardima, naročito onima koja ne dozvoljavaju pristup volonterima i javnosti, ne vode tačne evidencije ili ne pružaju veterinarsku njegu i ne ulažu ni najmanji napor u udomljavanje smještenih pasa.

“Ne smijemo zaboraviti da skloništa nisu rješenje sama po sebi. Populacija pasa i dalje raste kako država i građani ne kontrolišu njihovu reprodukciju kroz programe sterilizacije za vlasničke i ulične pse. Samo nekoliko gradova poput Podgorice i Nikšića prihvatilo je ovaj model rada, koji je jedino dugoročno rješenje za kontrolu rasta populacije. Odgovorno vlasništvo nad kućnim ljubimcima mora se sprovoditi i na lokalnom nivou, a ilegalno napuštanje neželjenih pasa, okrutnost i trovanje moraju biti kažnjavani”, smatraju u ovoj organizaciji.

Sve opštine bi trebalo da finansiraju odgovarajuće programe upravljanja populacijom pasa u sljedećoj godini.

Međutim, smatraju da ni godinu od javne rasprave o njenom nacrtu, Nacionalna strategija za kontrolu populacije pasa još nije usvojena, a lokalnim samoupravama su potrebne njene smjernice kako bi mogle da donesu svoje lokalne – akcione planove.

“U međuvremenu, psi poput ovih na slici i dalje pate na ulicama i žive u skloništima koja ne zadovoljavaju standarde, sami i nevoljeni. Volonteri, požrtvovani građani i NVO svakodnevno su preplavljeni odgovornošću u svakodnevnom postupanju sa odbačenim štencima i bolesnim psima. Turisti su i dalje užasnuti scenama pasa u lošem stanju na ulicama”, navode u saopštenju.

Crna Gora mora žurno krenuti naprijed kao moderno društvo i usvojiti Nacionalnu strategiju kontrole populacije pasa.

“Opštine se moraju bolje povezati sa nevladinim organizacijama i ekspertima na ovom polju koji su spremni i voljni da ih podrže u razvoju dugoročnih, održivih i humanih rješenja za smanjenje neželjene i nevoljene populacije pasa i poboljšanje zaštite njihove dobrobiti”, zaključuju u saopštenju.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Mirko
Gost
Mirko

Opet ovi. Sto precutaste onakvo stanje u Beranskom azilu.??

Send this to a friend