Društvo

Pravilna selekcija i odlaganje otpada moraju da postanu navika

Gradsko preduzeće “Čistoća” u posljednjem periodu poseban fokus stavilo je na primjenu primarne selekcije otpada, pa je stoga u martu prošle godine počelo ugrađivanje polupodzemnih kontejnera namijenjenih za odlaganje “suve” i “mokre” frakcije, kao podrška ovom konceptu.

Direktor preduzeća “Čistoća” Andrija Čađenović naveo je da ovaj koncept podrazumijeva obavljanje primarne selekcije, odnosno razvrstavanje otpada na mjestu njegovog nastanka, u dvije posude, a postavljanje posuda za odlaganje “suve” i “mokre” frakcije sprovodi se, prvenstveno, u Ia i I zoni (centar grada).

Nakon što je okončan postupak javne nabavke, kako kaže, Društvu su u septembru isporučena 22 polupodzemna kontejnera, od kojih je jedan namjenski za “suvu” i “mokru” frakciju, dok su na četiri nove lokacije ugrađena po dva kontejnera sa ciljem odvojenog odlaganja otpada.

Na 11 lokacija je, pored postojećih polupodzemnih, ugrađen još po jedan kontejner, sve sa ciljem podrške ovom konceptu.

SVE VIŠE ONIH KOJI PRAVILNO ODLAŽU OTPAD

“Krajem prošle godine je montiran još 31 polupodzemni kontejner zapremine 3m3 i tri polupodzemna kontejnera sa pratećom opremom zapremine 5m3 za odvojeno odlaganje otpada na raznim lokacijama u gradu”, kazao je Čađenović.

Početkom ove godine montirano je još osam polupodzemnih kontejnera, čija je nabavka obezbijeđena iz sredstava koja su Glavnom gradu dodijeljena od Ambasade Republike Bugarske, sa ciljem unapređenja kvaliteta sistema upravljanja otpadom na teritoriji glavnog grada.

Kao podrška pomenutom konceptu, na lokacijama gdje, zbog nedostatka prostora ili prisustva podzemnih instalacija, nije moguće ugraditi polupodzemne kontejnere, biće postavljani metalni i plastični kontejneri, pa je za ovu namjenu nabavljeno 380 kontejnera zapremine 1,1m3 (180 komada metalnih kontejnera sa plastičnim poklopcem i nožnom pedalom i 200 komada plastičnih kontejnera sa nožnom pedalom).

“S obzirom da se sprovodi već 10 mjeseci, a imajući u vidu komentare građana i iskustva sa pražnjenjem posuda, možemo reći da je projekat selekcije otpada prihvaćen od većine građana, ali naravno ne u potpunosti, jer je prisutno neodgovorno ponašanje pojedinaca, koji i dalje otpad odlažu nenamjenski. Kako većina građana pruža podršku ovakvom načinu odlaganja otpada, planiramo da u narednoj godini nastavimo sa postavljanjem namjenskih posuda, kao i sa informisanjem građana o prednostima ovakvog odlaganja otpada, u nadi da ćemo na ovaj način promijeniti loše navike pojedinaca”, istakao je Čađenović.

ZAMJENA METALNIH KONTEJNERA

Postavljanje namjenskih posuda podrazumijevaće zamjenu postojećih metalnih kontejnera, uz napomenu da ugradnja polupodzemnih kontejnera zahtijeva ispunjavanje određenih tehničkih uslova, zbog čega oni ne mogu biti ugrađeni na svim lokacijama na kojima se trenutno nalaze metalni.

Trenutno je na prostoru grada ugrađeno 130 polupodzemnih kontejnera, od kojih je devet namjenskih za odlaganje “suve” i “mokre” frakcije, a ugradnja će biti nastavljena i u narednom periodu.

Takođe, u glavnom gradu je određena 41 lokacija za sakupljanje biljnog i kabastog otpada, pa je od marta prošle godine započeto postavljanje posuda-kontejnera zapremine 10 kubnih metara, koji su obilježeni naljepnicama sa jasno vidljivim nazivom i ilustrovanim prikazom vrste otpada koji se odlaže u njima.

Na utvrđene lokacije postavljaju se zeleni (za odlaganje biljnog otpada) i narandžasti kontejneri (za odlaganje kabastog otpada), a pražnjenje posuda vrši se u terminu od 19 do 23 sata, prema rasporedu koji je dostupan na sajtu “Čistoće”, kao i na Facebook i Instagram stranicama Društva.

MOBILNO RECIKLAŽNO DVORIŠTE

Krajem prošle godine “Čistoća” je nabavila i prvo mobilno reciklažno dvorište, čija vrijednost iznosi 14.435 eura.

“Nabavkom i stavljanjem u funkciju mobilnog reciklažnog dvorišta, prvenstveno je obezbijeđen prostor da i građani iz centralnog gradskog jezgra mogu pravilno da odlažu otpad, imajući u vidu da je ovaj dio grada lišen prostora gdje se može izgraditi klasično reciklažno dvorište” kazao je Čađenović.

On navodi da se implementacijom manjeg mobilnog reciklažnog dvorišta, koje karakteriše praktičnost odlaganja i ekonomičnost prikupljanja, eliminiše i taj hendikep.

Tokom decembra je nabavljen i električni mobilni usisivač, prvi u Crnoj Gori. Vrijednost usisivača je 14.500 eura, čime je nastavljeno ulaganje u savremenu opremu, a nabavkom uređaja na električni pogon, kako kaže Čađenović, dodatno doprinose i zaštiti životne sredine.

ZA RADNIKE 94 STANA

Privodi se kraju i izgradnja stambene zgrade za zaposlene u Čistoći, još jedan projekat, kaže Čađenović, kojim je pokazana posvećenost aktuelnog rukovodstva i sindikalnog povjereništva “Čistoće” kao i pozitivan odnos prema zaposlenima, kroz stvaranje mogućnosti za poboljšanje uslova stanovanja.

Radovi se odvijaju shodno dostavljenom dinamičkom planu izvođenja radova, a u objektu su za zaposlene planirana ukupno 94 stana, različitih struktura, od garsonjera do dvosobnih.

Aplikacijom do čistijeg grada

U saradnji sa Crnogorskim Telekomom i kompanijom Amplitudo, započeta je i realizacija Pilot projekta za pametno upravljanje odvoza otpada za potrebe “Čistoće”.

Projekat se sastoji iz dvije komponente senzori za očitavanje nivoa otpada u kontejnerima i mobilna aplikacija čiji je fokus na komunikaciji sa klijentima, kako fizičkim licima, tako i kompanijama.

“Do sada su u pet polupodzemnih kontejnera postavljeni senzori, koji u realnom vremenu informišu gradske službe o popunjenosti kontejnera. Implementacija mobilne aplikacije, koja je planirana u narednom periodu, omogućiće povezivanje korisnika sa gradskim službama, sa ciljem bržeg odvoza otpada, razmjene informacija o količini prikupljenog i recikliranog otpada, kao i promociji pozitivnog uticaja na urbanu ekologiju”, kazao je Čađenović.

U postupku skoro 24.000 tužbi protiv građana zbog duga

Dug fizičkih lica po osnovu izvršene usluge odvoza komunalnog otpada iznosi 2.309.872 eura.

U postupku se nalazi 23.975 tužbi protiv fizičkih lica, u ukupnom iznosu od 1.407.076 eura, čime je obuhvaćeno 61 odsto ukupnih potraživanja od fizičkih lica.

Vrijednost naplaćenih sredstava za period januar novembar prošle godine iznosi 1.261.832 eura, što u odnosu na vrijednost fakturisane realizacije u istom periodu, koja iznosi 1.359.639 eura, predstavlja procenat naplate od 92 odsto.

Dug pravnih lica po osnovu izvršene usluge odvoza komunalnog otpada iznosi 1.695.105 eura.

U postupku se nalazi 3.901 tužba protiv pravnih lica, u ukupnom iznosu od 1.348.260 eura, čime je obuhvaćeno 79 odsto ukupnih potraživanja od fizičkih lica.

Vrijednost naplaćenih sredstava za period januar novembar prošle godine iznosi 2.334.488 eura, što u odnosu na vrijednost fakturisane realizacije u istom periodu, koja iznosi 2.374.408 eura, predstavlja procenat naplate od 98 odsto.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Bob
Gost
Bob

Ima istine, ali daj da vjerujemo i budemo uporni i pozitivniji za promjene. Ja vjerujem da se upornošću i edukacijom može promijeniti stanje.

Send this to a friend