Hronika

Udruženje tužilaca ne želi da bude paravan za obračun sa Katnićem

Tužilački savjet i proširena sjednica Vrhovnog državnog tužilaštva odlučili su juče, nakon višesatnog sastanka, da delegiraju svoje predstavnike za “debatu” koju organizuje potpredsjednik Vlade Dritan Abazović o Nacrtu izmjena Zakona o državnom tužilaštvu, nepoznatih autora, piše Pobjeda.

“Iako je stanovište mnogih bilo da na ovako organizovanu javnu raspravu, za koju je poziv stigao u petak poslije radnog vremena i to za ponedjeljak ujutro, što je krajnje neozbiljno i neodgovorno, ipak smo odlučili da delegiramo vršioca dužnosti vrhovnog državnog tužioca Ivicu Stankovića i tužiteljku Jelenu Đaletić da prisustvuju raspravi”, kazao je Pobjedi nezvaničan izvor iz Tužilačkog savjeta.

Većina tužilaca, kako je rekao, nije saglasna sa ovom odlukom tako da nije dobila podršku Udruženja državnih tužilaca.

Ova strukovna organizacija, kako je već objavljeno, neće delegirati svoje predstavnike za Abazovićevu “debatu”, kao ni Udruženje sudija.

Prema nezvaničnim informacijama Pobjede, na raspravi se neće pojaviti ni predstavnici nekih nevladinih organizacija.

“Odlučuli smo da Stanković i Đaletić pođu, prije svega, da uvažimo diplomatske predstavnike koji će biti tamo, da oni čuju naše mišljenje o ovom dokumentu koji je neprihvatljiv”, kaže sagovornik Pobjede.

Iako Abazovićev kabinet u pozivnom pismu nije naveo ko će prisustvovati, kako su je nazvali, debati, u Tužilačkom savjetu pretpostavljaju da su pozvani i diplomatski predstavnici, jer “u pozivu se navodi da je obezbijeđen prevod na engleski jezik”.

“Predložene izmjene zakona su neprihvatljive i to želimo da saopštimo. Iako su preporuke Venecijanske komisije bile jasne da zakon ne smije da bude ad hominem akt tri člana Nacrta su direktno usmjerena na glavnog specijalnog tužioca. Sve i da to nije preporuka evropskih eksperata ovakav zakonski tekst je nedopustiv”, kategoričan je sagovornik iz Tužilačkog savjeta.

Upravo zbog smjene glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića aktuelnoj vlasti se žuri da izmijeni tužilačke zakone. Od toga hoće li Katnić biti smijenjen zavisi opstanak Vlade. Najveći konstituent parlamentarne većine Demokratski front insistira na razrješenju Katnića i njegovog tima u protivnom prijeti da neće podržati budžet, niti glasati za Vladine zakone i ostale odluke.

Lideri ove političke organizacije optuženi su, a neki i osuđeni, za najteža krivična djela, između ostalog i za pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora u Crnoj Gori 2016. godine.

Sada kada su dio vlasti, a ova presuda još nije pravosnažna, cilj im je da iz tužilačke organizacije protjeraju tužioce koji su bili uključeni u predmet za pokušaj terorizma, ali i ostale koje je Specijalno tužilaštvo iniciralo protiv njih.

Vlada je pred Briselom prvo pokušala da se sakrije iza parlamentarne većine kada su u februaru izmjene tužilačkih zakona inicirali njihovi poslanici.

Brisel, Vašington i ostale relevantne adrese žestoko su reagovali, pa Vlada nije imala izbora i morala je odbiti nacrte ovih zakona.

Kako DF nije odustao od svog zahtjeva prošle sedmice je Abazović preuzeo “stvar u svoje ruke” i saopštio javnosti kako je Evropskoj komisiji uputio Nacrt izmjena Zakona o državnom tužilaštvu. Obmanuo je kako je dokument proizvod širokog društvenog konsenzusa i usaglašen sa preporukama Venecijanske komisije.

Organizovanjem, kako je nazvao, javne debate želi da obezbijedi alibi pred Briselom za neistinu koju je saopštio, tako da koliko god ljudi danas da se pojavi on će imati pokriće da je javnost bila uključena u izradu dokumenta.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Božena
Gost
Božena

Svaka čast ! Tako je. Ne dajte se neznavenima

Bjelopavlići
Gost
Bjelopavlići

Katnić pravi i časni pošten čojek, ne mozete mu ni sta samo da pričate u prazno.

Bernini smece
Gost
Bernini smece

Zveckaju lisice

Komita
Gost
Komita

Izdrzi brate

Zabjelo
Gost
Zabjelo

Ako ćete dođite na debatu, ako nećete ne morate

Send this to a friend