Politika

Đurović: Jevreji u Crnoj Gori se osjećaju kao svoji na svome, sigurno i bezbjedno

Predsjednica Skupštine Crne Gore Danijela Đurović otvorila je večeras u Budvi Devetu konferenciju “Mahar”, koja predstavlja tradicionalno okupljanje Jevreja sa prostora bivše Jugoslavije, Jugoistočne i Centralne Evrope.

Ističući da riječ “mahar” na hebrejskom znači sjutra, predsjednica Đurović je rekla da je upravo to riječ koja možda i najbolje definiše jevrejski narod, koji je oduvijek svim drugim nacijama služio kao primjer hrabrosti, požrtvovanosti, odlučnosti i nepokolebljive vjere u to da postoji bolje sjutra i da je moguć ljepši i sigurniji svijet za sve ljude.

“Milenijumska mudrost i snaga jevrejskog naroda, opisana još u svetim knjigama, i danas služi kao inspiracija mnogima na trnovitom životnom putu kojim prolaze”, istakla je predsjednica Skupštine, i saopštila da smo iz njegovog iskustva i stradanja naučili mnogo, a prije svega kako da nikad ne pokleknemo pred izazovima i problemima, kako da nastavimo da se borimo za ideale kojima stremimo i kako da gradimo svjetliju budućnost za nove generacije.

“Sličnim nadahnućem vodili su se i naši preci u odsudnim trenucima borbe za slobodu. Kao i Jevreji, i Crnogorci su se često nalazili na vjetrometini i raskrsnici različitih interesa velikih sila, koje su imale svoje planove za ovaj prostor. Uprkos tome, uspijevali smo da se izborimo sa svim izazovima, ujedinjeni u ideji da je sloboda vrhovna vrijednost, oko koje se svi moramo okupiti”, saopštila je Đurović, ističući da je povezanost naših naroda naročito došla do izražaja tokom Drugog svjetskog rata kada su, u vremenu stradanja, Crnogorci i Jevreji zajedno živjeli i ginuli, boreći se protiv fašističkog okupatora.

“Crna Gora je oduvijek važila za zemlju koja njeguje različitosti i podstiče multivjerski i multinacionalni sklad, zemlja u kojoj nije bilo Holokausta i u kojoj nema antisemitizma, rekla je predsjednica Skupšine i ukazala da na to treba posebno da budemo ponosni.

Ona je iskazala uvjerenje da se Jevreji u Crnoj Gori osjećaju kao svoji na svome, sigurno i bezbjedno, kao ljudi sa jednakim pravima, ravnopravni sa onima koji su mnogo brojniji od njih.

Ističući da će pripadnici Jevrejske zajednice u najvišem zakonodavnom domu naše države uvijek imati otvorenog i iskrenog partnera za sve inicijative i predloge, predsjednica Skupštine je poručila prisutnima da sačuvaju nadu i vjeru koje su ih održale, da ostanu posvećeni svojim temeljnim vrijednostima, da nastave da se okupljaju i da rade zajednički za bolju budućnost Jevrejske zajednice u Crnoj Gori, ali i svih Jevreja sa prostora bivše Jugoslavije, Jugoistočne i Centralne Evrope i širom svijeta.

Send this to a friend