Društvo

Čitav život u jednoj godini

ilustracija

Studentkinja Ekonomskog fakulteta Dženeta Tuzović u okviru Erasmus + programa već dva mjeseca boravi u Gracu, jer je to, kako je rekla za Dnevne novine, bila odlična prilika da usavrši njemački jezik na drugom najstarijem univerzitetu u Austriji, koji studentima pruža odlične uslove za studiranje.

Doček inostranih studenata je bio organizovan i ni u jednom trenutku, ističe, nije se osjećala izgubljeno ili zbunjeno.

“Karl-Franzens univerzitet u Gracu je velika i razvijena institucija gdje je sve objašnjeno i organizovano do najsitnijih detalja. Kada razmislim o protekla dva mjeseca, ne mogu da se sjetim nijednog trenutka u kojem mi je bilo preteško ili da sam imala neku bezizlaznu situaciju, ali izdvojila bih možda prvu nedjelju kao najtežu. Odjednom sam imala mnogo obaveza oko registrovanja na fakultet, prijavljivanja boravka, nabavljanja SIM kartice… Tu je dolazilo do nekih komplikacija, ali sam sve rješavala uz pomoć buddy-a, lokalnog studenta”, kazala je Dženeta i naglasila da je na Univerzitetu u Gracu sve podređeno studentima.

Tu su studentski popusti, prostorije za učenje na svakom ćošku, bogate biblioteke, bogata baza podataka, u kojoj možete da izučavate što god vas zanima.

Za kratko vrijeme Dženeta je stekla puno novih prijatelja iz raznih zemalja, a u slobodno vrijeme sa stranim studentima upoznaje Grac i Austriju.

“Studentima koji imaju želju da odu na program razmjene preporučujem da se ne dvoume, da obogate svoj studentski život jednom avanturom kao što je Erasmus, da vjeruju u sebe i sigurno će uspjeti”, poručila je Dženeta.

Kada se nađete u okviru Erasmus plus programa, u glavnom gradu Poljske, u Varšavi, vrlo brzo se snađete i nije potrebno puno vremena za prilagođavanje, tvrdi studentkinja Ekonomskog fakulteta u Podgorici Jelena Žugić. Poljaci, kako kaže, nijesu baš otvoreni prema strancima za komunikaciju i druženje, pa se najviše druži sa ljudima sa naših prostora i sa ljudima iz doma.

Po dolasku je imala problema sa izborom predmeta, jer je, objašnjava, preko zvaničnog sajta Fakulteta u Varšavi odabrala predmete koji su pomjereni za ljetnji semestar, pa je morala da traži druge predmete.

“Drugi problem sam imala sa njihovim USOS sistemom za studente za koji nisam bila obaviještena prije dolaska i za koji nisam dobila svoju šifru. Preko njega se prijavljuju predmeti, plaća dom i sve ostale obaveze koje kao student imam u njihovoj državi. Svi su problemi prevaziđeni na vrijeme, osim što ne polažem predmete zbog kojih sam namjenski došla”, ističe Jelena i naglašava da, uprkos preprekama na koje studenti naiđu, a koji se svakako savladaju, preporučuje svima apliciranje za Erasmus plus programe.

Veliko interesovanje

Za razliku od Dženete i Jelene, student Građevinskog fakulteta Danilo Jelovac nije iskoristio svoju šansu da ovaj semestar provede u Bratislavi.

“Dobio sam stipendiju da od 18. septembra do 18. decembra boravim u Bratislavi, ali zbog obaveza u Studentskom parlamentu nisam mogao da je iskoristim. Danas sam došao da čujem šta se novo nudi za narednu godinu i nadam se da ću opet dobiti stipendiju koju ću ovaj put moći da iskoristim”, kazao je Danilo.

O Erasmus + programu studenti Mašinskog fakulteta Luka Radunović i Vuk Bošković su i ranije čuli, ali su ove godine riješili da se upoznaju bolje sa mogućnostima koje im se pružaju i apliciraju za neku od njih.

“Ranije sam čuo za Erasmus + jer su mi kolege studenti pričali dosta o putovanjima i stranim univerzitetaima. Svi su bili zadovoljni. Savjetovali su me da probam i zainteresovali me da se i ja prijavim za program Erasmus + i eventualno pođem negdje ako mi se ukaže šansa”, kaže Luka.

On smatra da će studiranje i praksa koja je od ove godine uvedena kao novitet poboljšati kvalitet studiranja.

“Zainteresovan sam za program Erasmus +. Očekujem da čujem kakve sve ponude imaju za studente, za razmjene, kurseve i slično”, kazao je Vuk.

I student Pomorskog fakulteta u Kotoru Novak Bakić došao je juče da se informiše i sazna koji sve programi se nude u okviru Erasmus + programa, u kojim državama i pod kojim uslovima.

“Tek ove godine sam čuo za ovaj program, tako da ne znam o njemu još ništa. Interesuju me master studije u inostranstvu, volio bih u Belgiji, ali ne znam je li u ponudi i koji fakulteti. Očekujem da ću danas sve saznati”, kazao je Novak.

Koordinatorka nacionalne Erasmus+ kancelarije Vanja Drljević predstavljajući Program opisala je mobilnost rečenicom jednog studenta sa razmjene da “to nije samo jedna godina života, već čitav život u jednoj godini”.

“Utoliko prije što je pored studiranja, sada omogućena i praksa”, dodala je Drljević savjetujući sve zainteresovane da razmotre mogućnosti koje Erasmus plus nudi, posebno u okviru projekata institucionalne saradnje.

Novitet praksa u kompanijama

Studenti Univerziteta Crne Gore od ove godine će kroz Erasmus+ program, osim mobilnosti radi pohađanja nastave na stranim univerzitetima, moći da se stručno usavršavaju kroz praktičan rad u kompanijama u Evropskoj uniji što je od neprocjenjivog značaja za razvoj znanja i kompetencija, kazao je juče v.d. rektora Univerziteta prof. dr Danilo Nikolić na Info danu o Erasmus + programu za 2018. godinu.

“Mobilnost je od neprocjenjive važnosti za studente, akademsko i neakademsko osoblje i njihov dalji profesionalni razvoj. U proteklih devet godina Univerzitet je učestvovao u 16 Erasmus Mundus partnerstava, dok je oko 300 studenata i istraživača bilo na razmjeni. Kada je riječ o kreditnoj mobilnosti u okviru Erasmus+ programa, sklopljena su 73 ugovora, a 290 studenata i istraživača bilo na razmjeni do sada”, naglasio je Nikolić.

Šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Avio Orav je rekao da se u godini kada se obilježava 30 godina Erasmus programa bilježi mobilnost od oko tri miliona studenata u zemljama EU.

Ove godine, istakao je Orav, aplikanti iz Crne Gore su ponovo imali dobre rezultate prilikom apliciranja i sada postoje tri projekta na temu energetskog tržišta, sa tri različite obrazovne institucije visokog obrazovanja.

Send this to a friend