Evropa

Dobra zarada i loše prijateljstvo: Šrederu svi okreću leđa

EPA/ALEXEY DRUGINYN/RIA NOVOSTI/ GOVERNMENT PRESS SERVICE

Gerhard Šreder je na svoju ruku otputovao u Moskvu, na „mirovne razgovore“ sa svojim prijateljem Putinom. Šta Gerhard Šreder zajedno sa svojom suprugom radi u Moskvi – to niko zapravo ne zna tačno. Njegova stranački kolega i njemački kancelar Olaf Šolc, odbio je da na marginama samita Evropske unije u Versaju komentariše boravak svog nekadašnjeg socijaldemokratskog mentora u Rusiji. Nejmačka vlada zvanično je saopštila da ona nema veze s boravkom bivšeg kancelara u Moskvi.

Neki izvori govore da je Šreder u Moskvi već razgovarao sa svojim dugogodišnjim prijateljem Vladimirom Putinom. Navodno je bivši kancelar to učinio na molbu Ukrajine. Ali, to niko ne može da potvrdi. Za to vrijeme, njegova supruga Sojeon Šreder Kim na Instagramu objavljuje svoju fotografiju na kojoj se moli, a u pozadini se vidi poznata katedrala Sv. Vasilija, zaštitni znak Moskve.

Inače, javnosti je Instagram-profil Šrederove supruge poznat uglavnom po serijama fotografija iz svakodnevice tog vremešnog para: zalivanje travnjaka i obrezivanje ruža. Ne treba naglašavati da su ti postovi njemačkim medijima dobar materijal za izrugivanje.

Bivši šef Socijaldemokratske partije Njemačke (SPD) u posljednje vrijeme dobija mnogo pošte. Ne radi se o pismima obožavalaca, već o otkazima bliskih saradnika. Nedavno je bivšeg kancelara napustio kompletan tim: njegov kabinet koji s oko 400.000 eura godišnje finansiraju njemački poreski obveznici, ostao je bez zaposlenih. Prvo je njegov dugogodišnji sekretar i autor većine govora Albreht Funk, koji je s njim posljednjih 20 godina, podnio ostavku. Uslijedili su otkazi i ostalih službanika u kabinetu.

Oni su, s obzirom na to da su zvanično zaposleni pri kancelarskom kabinetu, premješteni na druga radna mjesta. Zvanični razlog nikada nije naveden, ali mediji prenose da su Šrederovi saradnici ogorčeni zbog nećkanja njihovog šefa da se jasno ogradi od svog dugogodišnjeg prijatelja Vladimira Putina, te da napusti pozicije u ruskim državnim kompanijama. To je od njega tražila i njegova stranka. Uzalud.

I nijesu samo saradnici ti koji napuštaju bivšeg kancelara, inače pravnika po struci. Taj 77-godišnji političar gotovo svakodnevno ostaje bez unosnih pozicija u upravnim odborima mnogih preduzeća. Šreder naime nije član samo upravnih odbora ruskih državnih firmi poput Rosnjefta ili Sjevernog toka. Njemu sada redom otkazuju saradnju firme poput švajcarskog medijskog koncerna Ringiera ili njemačkog proizvođača građevinskih mašina Herenknehta.

Kao i kod ostavki saradnika, kompanije zvanično ne navode razloge za prekid saradnje. Jedna od rijetkih kompanija koja je to uradila, poput berlinskog projektnog biroa Grener, bila je više nego jasna: „Saradnja gospodina Šredera sa ruskim kompanijama koje u velikoj mjeri finansiraju rusku državu, a time i njene vojne akcije, ne stoje u skladu s daljim angažmanom u našem preduzeću.“

Šredera iz svojih redova udaljavaju i sportski klubovi, poput Borusije iz Dortmunda, a Univerzitet u Getingenu razmišlja o oduzimanju počasnog doktorata tom socijaldemokratskom političaru.

Dobra zarada u Rusiji

Šreder nikada nije krio da rado obavlja unosne poslove u ruskim državnim kompanijama. Odmah nakon gubitka izbora 2005. i odlaska sa funkcije njemačkog kancelara, Šreder je preuzeo važne položaje u ruskom energetskom sektoru. Projekat Sjeverni tok je, zajedno sa svojim ruskim prijateljem Putinom, pokrenuo još dok je bio kancelar.

Nepune tri nedjelje uoči napada Rusije, Šreder je predložen za predsjednika nadzornog odbora Gasproma. Roderih Kizeveter iz CDU smatra da je Kremlj na taj način želio da ispita stav njemačke vlada prema projektu Sjeverni tok 2 i da unese razdor u socijaldemokratsko-zeleno-liberalnu vladu. Ali, sve ako je to i bila namjera Kremlja, ona nije urodila plodom. Jedini koji je sebi time naškodio je sam Šreder.

Kritika na račun Moskve još uvijek nedostaje, isto kao i nakon ruskih predsjedničkih izbora 2012. OEBS je tada uočio brojne nepravilnosti, što Šredera nije spriječilo da uđe u istoriju izjavom da je Putin „čisti demokrata“ i kritikom na račun OEBS-a da je „pun predrasuda“. Ostala je zabilježena i proslava njegovog 70. rođendana na kojoj je jedan od glavnih gostiju bio upravo Putin.

Šreder uočava greške na „obje strane“

Bezrezervna podrška se nastavila čak i nakon napada na Ukrajinu. Šreder je tada doduše osudio rat i zatražio prekid neprijateljstava, ali je usput poručio da „uočava greške na obje strane“. Prije toga je Kijevu, zbog zahtjeva ukrajinske vlade Berlinu da isporuči oružje, poručio da prestane da „zvecka oružjem“. I to u trenutku kada se stotine hiljada ruskih vojnika skupljalo uz granicu s Ukrajinom. Bivši kancelar je i protiv sankcija – i sada, kao i nakon ruske aneksije Krima 2014.

Šrederove socijaldemokrate sa zabrinutošću prate aktivnosti svog bivšeg šefa. Problem je u tome što mnogi današnji lideri SPD-a svoje stranačke karijere duguju upravo bivšem mentoru iz Hanovera. To se ne odnosi samo na kancelara Šolca, već i na novog kopredsjednika stranke Larsa Klingbajla.

„Ne posluje se s agresorom i ratnim huškačem poput Putina. Bivši kancelari nikad nijesu u potpunosti privatne osobe, pogotovo ne u situaciji kao što je sadašnja“, rekao je, uprkos prijateljstvu s bivšim šefom, Klingbajl.

On, kao i mnogi drugi iz SPD-a, zatražili su od Šredera da napusti pozicije u ruskim kompanijama.

U stranci se ozbiljno razmatra mogućnost izbacivanja bivšeg kancelara iz stranke. Problem je u tome što takav proces može da potraje godinama.

Send this to a friend